loader
Wizytówki

Wizytówka doskonała - czyli jaka?

Wizytówka służy do przekazania informacji, które umożliwią kontakt z firmą lub osobą prywatną. Nie wolno więc zapomnieć o tym, że musimy uczynić ją czytelną. Podstawowe informacje, które powinny znaleźć się na wizytówce to nazwa firmy/imię i nazwisko oraz formy kontaktu. Najważniejszy jest oczywiście adres, telefon i e-mail. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamieścić tam także inne ważne dane.

Historyczna funkcja wizytówki

Wizytówka to ewolucja dawno stosowanego biletu wizytowego, który służył do powiadamiani ao odwiedzinach. Zostawiano je także jako dowód odwiedzin, gdy nie zastało się gospodarzy w domu. Początkowo umieszczano na nich tylko imię i nazwisko, a w okresie międzywojennym także adresy. Obecnie wizytówki są nieodłącznym elementem każdego spotkania biznesowego.

Jakie informacje na wizytówce?

Na wizytówce powinny się znaleźć informacje takie jak: nazwa firmy, informacja o wykonywanych usługach lub prowadzonej działalności. Nie należy jednak zamieszczać pełnej oferty. Informacje muszą być zwięzłe i krótkie. Na wizytówce koniecznie trzeba umieścić także możliwe sposoby kontaktu, a także stronę internetową jeśli właściciel wizytówki ją posiada.

Układ graficzny wizytówki

Logo, nazwa firmy lub imię i nazwisko powinno być umieszczone w centrum lub w górnej części wizytówki. Można je wyróżnić pogrubieniem lub większą czcionką. Informacje kontaktowe najlepiej umieszczać w dolnej części wizytówki, w jej centrum lub w prawym rogu. Pod wizytówką osobową warto także zawrzeć tytuł naukowy lub służbowy właściciela i jego funkcję w firmie.

Projekt wizytówki

Rozmiary czcionek

Ze względu na rozmiar wizytówek, najczęściej stosuje się czcionkę niezbyt dużą. Informacje bardziej ważne najlepiej zapisywać czcionką Arial o wysokości 8 pkt., a informacje standardowe najlepiej zapisywać czcionką o wysokości 6 pkt. Warto jednak eksperymentować z rozmiarami, gdyż przede wszystkim liczy się czytelność wizytówki, a nie obowiązujące normy.

Format wizytówki

Najczęściej korzysta się z wizytówki o wymiarach 9x5cm w układzie poziomym. Jest to najbardziej praktyczne rozwiązanie. Układ pionowy jest rzadko stosowany, dużo ciężej rozmieścić na nim odpowiednio informacje. Treść zapisana na wizytówce powinna mieć delikatny margines, a wszystkie ważne informacje powinny być oddalone od granicy. Zmniejszy to możliwość przypadkowego odcięcia ważnych elementów, podczas wykrawania wizytówek. Bardzo często stosuje się także spady o wielkości 2,3 mm z każdej strony.  Taki format to standard w Polsce, W Europie zachodniej często stosuje się wymiar 5,5x8,5 cm, a w Skandynawii 5,5x9 cm.

Papier wizytówkowy

Ze względu na ograniczone wymiary i konieczność zachowania maksymalnej czytelności, konieczne jest dobranie odpowiedniego papieru. Do druku wizytówek stosuje się najczęściej matowy papier o gramaturze 350g/m2. Jest gruby i sztywny, a także odporny na uszkodzenia. łatwo także połączyć go z dodatkowymi ozdobnymi elementami. Papiery ozdobne charakteryzuje specyficzna, unikalna dla każdej odmiany faktura. Różnica jest nie tylko widoczna, ale także wyczuwalna w dotyku - każda osoba, która weźmie w rękę taką wizytówkę poczuje tę subtelną różnicę.

Więcej...