loader
Poradniki i ciekawostki

Jak zdobyć swoją PIERWSZĄ pracę przy projektowaniu graficznym

Poniżej znajdują się wskazówki dla studentów projektowania graficznego dotyczące znalezienia pierwszej pracy oraz porady, jak zmniejszyć stres, przedstawiając ogólny zarys całego procesu. (To jest długi post).

wiadomość sponsorowanaWielu młodym projektantom (takim jak ja) trudno jest uwierzyć, że mogą zarabiać na życie, robiąc coś, co jest dla nich fascynujące i interesujące - coś, co kochają. Znalezienie właściwej pierwszej pracy, nawet jeśli jest to praca wakacyjna lub staż, to nie tylko ważny krok w rozpoczęciu kariery - to eksploracja dziedziny i kontynuacja procesu uczenia się

. Nawet dla najbardziej doświadczonego projektanta poszukiwanie pierwszej pracy jest stresujące. Poniższe sugestie mogą zmniejszyć ten stres, zapewniając przegląd tego procesu.

Zanim zaczniesz

Zanim zaczniesz szukać pracy, musisz zrozumieć

  1. siebie: swoje motywacje, mocne i słabe strony;
  2. Twoja praca: jej charakter, styl i różnorodność; oraz
  3. rynek pracy: korporacje, biura projektowe i wiele innych firm, które zatrudniają grafików. Następnie możesz przygotować się do zaprezentowania siebie i swoich prac w formie portfolio.

Spróbuj spisać te rzeczy i zrobić małe rozeznanie na temat rynku pracy w Twojej okolicy.

Tworzenie portfolio

Do stworzenia portfolio wybierz tylko swoje najlepsze prace -takie, z których jesteś dumny i o których chcesz opowiedzieć. Pamiętając o tym, że ludzie najlepiej zapamiętują to, co jest pierwsze lub ostatnie w sekwencji, połącz ze sobą szkice, które pokazują Twoją zdolność do myślenia, szkicowania i burzy mózgów.

wiadomość sponsorowanaW międzyczasie zastanów się nad swoimi mocnymi i słabymi stron

ami (wszyscy mamy słabe strony) i przygotuj się do omówienia ich podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Jeśli Twoja szkoła lub uczelnia organizuje kursy lub sesje doradcze dotyczące tworzenia portfolio i marketingu - skorzystaj z nich. Pokaż swoje portfolio nauczycielom i weź udział w przeglądach portfolio organizowanych przez lokalne organizacje zawodowe projektantów. Wsłuchaj

się w otrzymane opinie. Zidentyfikuj szczególne zainteresowania lub cechy, które wnosisz do pracy, a także to, czego chciałbyś się nauczyć w pierwszej pracy.

Potencjalnemu pracodawcy należy wyjaśnić, że wiemy, iż nauka trwa przez cały okres kariery. W rzeczywistości krzywa uczenia się jest szczególnie stroma przez pierwsze dwa lub trzy lata po ukończeniu szkoły i powinna być kontynuowana przez resztę życia.

  • RDQlus Portfolio Tips - podcast przygotowany przez Be A Design Group.


Résumé

Każdy, kto szuka pracy, powinien mieć życiorys, ale ten dokument może być szczególnie ważny dla kandydatów na projektantów. Twój życiorys zasługuje na staranny projekt typograficzny, który odzwierciedli Twoje umiejętności i zdolności w zakresie pisania.

Pamiętaj, aby podać fakty, które pracodawca chce znać, a także wiarygodny adres i numer telefonu. Dobrym pomysłem jest także zaprojektowanie i wydrukowanie dla siebie papeterii i wizytówek

. Stanowią one kolejną okazję do stworzenia indywidualnego projektu. Każdy projektant, z którym przeprowadzisz rozmowę kwalifikacyjną, doceni trudności związane z projektowaniem tego rodzaju materiałów. Projektowanie dla siebie jest gorsze niż reprezentowanie klienta; może przypominać kryzys tożsamości.
  • Jak napisać ciekawe CV - Creative Pool.

Gdzie chciałbyś pracować?

wiadomość sponsorowana


Następnym krokiem jest określenie biur projektowych, korporacji lub osób prywatnych, z którymi chciałbyś odbyć rozmowę

kwalifikacyjną. Szkolne biura pośrednictwa pracy zazwyczaj dysponują cennymi informacjami o ofertach pracy, a ponadto zajmują się większymi organizacjami, które rekrutują na stanowiska projektantów. Dobrym źródłem informacji są także czasopisma branżowe i roczniki projektowe znajdujące się w szkolnej bibliotece.

Jeśli chcesz pracować w konkretnym miejscu geograficznym, poszukaj tam ogłoszeń o poszukiwanych ofertach pracy. Przejrzyj także listy absolwentów swojej szkoły w poszukiwaniu osób, które niedawno ukończyły studia w tym mieście

. Zadzwoń do nich i porozmawiaj z nimi o swoich zainteresowaniach. Absolwenci znają ludzi zajmujących się projektowaniem i często są gotowi pomóc świeżo upieczonym absolwentom w nawiązaniu z nimi kontaktu. Szukanie pracy jest poważnym zajęciem związanym z nawiązywaniem kontaktów. To może być pierwszy raz, kiedy nawiązujesz kontakty, ale na pewno nie ostatni.

Rozmowa kwalifikacyjna

Potencjalni pracodawcy często wolą otrzymać krótki list i życiorys, zanim zdecydują się na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli to możliwe, w liście należy przedstawić swoje zainteresowanie konkretnym stanowiskiem lub specjalizacją organizacji. Daj czytelnikowi listu odczuć, kim jesteś.

Następnie należy zadzwonić, aby umówić się na spotkanie. Osoba, z którą się kontaktujesz, jest prawdopodobnie zajęta pracą zawodową, więc nie daj się łatwo zniechęcić. Jeśli nie uda się od razu umówić na spotkanie, należy być uprzejmym i wytrwałym

. Czasami można umówić się na rozmowę z osobą, która nie ma wolnych miejsc pracy, ale mimo to chce się z Tobą spotkać. Weź udział w takiej "rozpoznawczej" rozmowie. Będzie to doskonała praktyka, a Ty możesz być bardziej zrelaksowany, jeśli nie chodzi o Twoją wymarzoną pracę. Co więcej, ta osoba może pomóc Ci nawiązać inne kontakty.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna jest zawsze najbardziej stresująca, dlatego warto zorganizować próbną rozmowę z przyjaciółmi

, aby uzyskać praktykę i informacje zwrotne. Podczas prawdziwej rozmowy postaraj się zrelaksować. Pamiętaj o oddychaniu. Jeśli nie widzisz na wystawie prac projektowych, poproś o ich obejrzenie.

Zadawaj pytania dotyczące organizacji i jej projektów. Zainteresuj się nimi, a następnie wyjaśnij, jak możesz pomóc w realizacji ich potrzeb. Nie opowiadaj o sobie

, ale zwracaj uwagę na reakcje werbalne i mowę ciała osoby prowadzącej rozmowę. Wywiad, jeśli jest naprawdę skuteczny, to dialog między ludźmi, którzy wymieniają się informacjami i znajdują wspólny język.

Po każdej rozmowie zawsze zatrzymaj się, aby zanotować swoje wrażenia. Po zakończeniu rozmowy zawsze zatrzymaj się, aby zapisać swoje wrażenia. Późniejsze podziękowanie zostanie docenione

jako wyraz uprzejmości i pomoże osobom prowadzącym rozmowę w zapamiętaniu Ciebie.
  • Pytania, które mogą Ci zostać zadane - Creative Pool

WOW, dostałeś ofertę pracy

Gdy otrzymasz ofertę pracy, możesz być zaskoczony i zaniedbać negocjacje. Nie mów po prostu "tak". Pracodawcy docenią, że poświęciłeś czas na rozważenie warunków swojego zatrudnienia.

BADANIA: Jest to okazja do określenia swojej wartości rynkowej jako projektanta. Dowiedz się, ile kosztuje rozsądne życie w danym mieście i nie zapomnij o kredytach na edukację. Spróbuj dowiedzieć się, jakie są w tym rejonie wynagrodzenia dla początkujących projektantów, i zestaw te informacje ze swoimi osobistymi atutami jako projektanta. Pamiętaj, że oprócz pieniędzy, negocjacjom podlegają także inne rzeczy

, takie jak świadczenia zdrowotne, płatne urlopy, dni urlopu bezpłatnego, data rozpoczęcia pracy, elastyczne godziny pracy czy miesiące na ocenę wyników (i - miejmy nadzieję - podwyżkę). Możesz poświęcić niektóre z tych rzeczy na rzecz innych, które są dla Ciebie ważniejsze.

Jasno przedstaw ofertę, zadawaj pytania i poświęć czas na jej rozważenie. Postaraj się dostosować to, co nie jest satysfakcjonujące teraz. Ważne jest, aby rozpocząć współpracę w sposób jasny i oparty na zaufaniu. Po przyjęciu stanowiska świętuj, ale nie wyrzucaj kontaktów

. Wyślij im wiadomość z informacją o nowym stanowisku.

Wnioski

Znalezienie pierwszej pracy w zawodzie projektanta oznacza dopasowanie swojej kreatywności i umiejętności do rzeczywistych potrzeb organizacji

. Jest to również cenne doświadczenie edukacyjne. Podczas poszukiwań uczysz się o różnych sposobach praktykowania projektowania. Twoje kolejne poszukiwania pracy - czy to wkrótce, czy za jakiś czas - będą łatwiejsze, ponieważ zyskasz jaśniejszą wizję branży i sposobu, w jaki chcesz się w niej odnaleźć.

Pamiętaj, aby się komunikować, śledzić rozwój wydarzeń i być uprzejmym

. W ten sposób wyniesiecie z tego pierwszego stresującego doświadczenia cenne informacje, większą pewność siebie i satysfakcję.

Więcej materiałów:

  • Jak znaleźć pracę w branży projektowania graficznego - podcast Be A Design Group.
  • How to Get an Entry Level Job or Internship - prosty program dziesięciu kroków.

wiadomość sponsorowana


Źródło:

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę - Graphic Design: Przewodnik po karierze i katalog edukacyjny, AIGA

Jakie inne wskazówki miałbyś dla studentów projektowania, którzy szukają swojej pierwszej pracy?