loader
Drukarnia internetowa

6 wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego papieru do druku cyfrowego

Druk cyfrowy zapewnia wiele korzyści zarówno drukarniom, jak i projektantom. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego niepowlekanego papieru do druku cyfrowego. Kluczem do udanego wydruku jest umiejętność dobrania odpowiedniego papieru do druku cyfrowego do danego zadania i drukarki.

Innowacje w technologii druku sprawiły, że szybkie drukarki atramentowe i tonerowe umożliwiły druk na żądanie dla wszystkich rodzajów usług, od książek i broszur po katalogi i kampanie direct-mail. Ponadto, technologia druku zmiennych danych pozwala drukarniom na dostosowanie praktycznie każdego projektu do własnych potrzeb. Te postępy oferują projektantom więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli chodzi o papier do druku cyfrowego. Ale jak w przypadku każdej technologii druku, wyniki druku cyfrowego i wymagania dotyczące papieru mogą się różnić w zależności od wielu czynników, a użycie niewłaściwego papieru może spowodować wiele problemów podczas druku.

Poniżej znajduje się sześć wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego papieru do druku cyfrowego.

  Poznaj swój sprzęt

Papier do druku cyfrowego należy wybierać w oparciu o używaną prasę lub drukarkę. Każda prasa ma inne wymagania dotyczące papieru. Tylko dlatego, że papier jest oznaczony jako "cyfrowy" we wzorniku, nie oznacza to, że jest on odpowiedni dla sprzętu, którego będziesz używać. Poproś producenta papieru lub drukarki o sugestie lub przeprowadź kilka własnych testów.

  Dowiedz się, co jest możliwe

Dowiedz się wszystkiego, co możesz o możliwościach sprzętu. Wiele z dzisiejszych pras cyfrowych może drukować białymi lub metalicznymi atramentami oraz przezroczystymi powłokami imitującymi punktowe promienie UV, co może podnieść walory projektu. Jednak nie wszystkie urządzenia mogą wytwarzać te same techniki i nie każda firma poligraficzna ma dostęp do sprzętu, który może spełnić wymagania klienta. Zanim nadejdzie czas realizacji projektu, zrób rozeznanie, aby wiedzieć, które drukarki w Twojej sieci mogą obsłużyć konkretne projekty.

  Określ wymagania dotyczące papieru

Jakie wymagania zadecydują o wyborze papieru do druku cyfrowego? Weź pod uwagę wszystko, od gramatury po wykończenie. Wiele pras cyfrowych może obsługiwać papier o gramaturze do 130 funtów, ale może być ograniczonych przez grubość papieru; ważne jest, aby znać ograniczenia przed przystąpieniem do pracy. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku wykończenia papieru. Gładkie i super-gładkie wykończenia działają dobrze na większości pras cyfrowych, ale jeśli potrzebujesz drukować na wytłaczanym wykończeniu, takim jak len lub filc, być może będziesz musiał wprowadzić pewne poprawki do projektu, prasy i/lub papieru. Poproś o próbki wydruków, które zostały wykonane na papierze i sprzęcie, którego planujesz używać.

  Zrozumienie specyfikacji

Zapoznaj się z gwarancjami i zobowiązaniami producenta dotyczącymi wydajności papieru do druku cyfrowego, którego chcesz używać. Upewnij się, że jest on przeznaczony do tego rodzaju druku cyfrowego (tonerowego, atramentowego itp.), którego chcesz użyć, jak również do wszelkich efektów specjalnych i/lub obróbki po wydruku, wymaganych dla danego zadania. Ale pamiętaj, że "kompatybilny" to nie to samo, co "gwarantowany". Zawsze pytaj o próbki lub wykonaj próbę przed drukiem.

  Sprawdź, co jest dostępne

Dowiedz się, jakie papiery do druku cyfrowego są dostępne w lokalnym magazynie. To zależy od rynku i sprzedawcy papieru, ale wiedza o tym, co jest dostępne lokalnie, może mieć duże znaczenie, gdy musisz zmierzyć się z napiętym terminem. Wiele papierów Domtar może być wysłanych z fabryki lub regionalnego centrum uzupełniania zapasów do handlowca w ciągu dwóch dni roboczych; zamówienia specjalne mogą trwać dłużej, w zależności od gatunku.

  Wykonaj wydruki próbne

Przed przystąpieniem do realizacji pełnego zlecenia zawsze należy wykonać kilka wydruków próbnych na wybranym papierze do druku cyfrowego. Wydruki testowe mogą pomóc w zidentyfikowaniu i rozwiązaniu wielu problemów przed popełnieniem kosztownego błędu w pełnym nakładzie. Testując i optymalizując ustawienia drukowania dla wybranego papieru, można mieć pewność, że ostateczny projekt będzie wyglądał tak samo dobrze lub lepiej niż oczekiwano.

Zanim zaczniesz kolejne zadanie związane z drukiem cyfrowym, wybierz papier odpowiedni do sprzętu i projektu, i zacznij wcześnie, abyś mógł wydrukować próbki przed podjęciem decyzji o pełnym nakładzie. Dowiedz się więcej o pełnej linii papierów do druku cyfrowego Domtar.

Tagi: Papier do druku cyfrowego, Trendy w druku cyfrowym