loader
Poradniki i ciekawostki

Coworking wyjaśniony i jak sprawić, by działał dla Ciebie

Jest to artykuł gościnny napisany przez Jessie Brown.

Coworking jest modny od kilku lat i staje się coraz bardziej popularny wśród freelancerów na całym świecie. Ale co to właściwie jest i jak sprawić, by działało to na Twoją korzyść?

wiadomość sponsorowanaPrzestrzeń coworkingowa MobilesuiteW

skrócie, coworking umożliwia każdemu, kto pracuje niezależnie, pracę z innymi we wspólnej przestrzeni biurowej, bez konieczności podpisywania umowy najmu lub płacenia rachunków za media. Typowymi współpracownikami mogą być freelancerzy, projektanci stron internetowych, przedsiębiorcy i małe start-upy, zwłaszcza te, które chcą współpracować.

Przestrzenie coworkingowe pojawiły się w miastach na całym świecie i mogą różnić się od małych niezależnych konfiguracji z kilkoma biurkami, po duże sieci, takie jak The Hub i Nextspace, które obsługują wiele osób, a także organizują duże wydarzenia i warsztaty.

Elastyczność i progresywna kultura pracy

Każda przestrzeń coworkingowa ma szereg planów, które pozwalają na maksymalną elastyczność, dzięki czemu możesz wynająć przestrzeń na kilka godzin, kilka tygodni lub na stałe, w zależności od sytuacji w pracy.

To, co odróżnia coworking od zwykłego wynajmowania biurka lub siedzenia w kawiarni do pracy, to progresywna kultura pracy, która wyłoniła się z tych przestrzeni. Ponieważ wiele przestrzeni coworkingowych jest ukierunkowanych na konkretny rodzaj branży, taki jak branża technologiczna lub kreatywna, między osobami dzielącymi przestrzeń powstaje rodzaj synergii. Każdy może pracować nad własnymi niezależnymi projektami, ale nadal są one w ramach jednej branży, która obejmuje je wszystkie.

Elastyczne biurko Mobilesuite Przestrzeń coworkingowaZalety

coworkingu

Dostęp do społeczności i sieci kontaktów

Dla freelancerów przestrzenie coworkingowe mają wiele zalet, z których być może najważniejszą jest to, że natychmiast zapewniają wspierającą społeczność innych freelancerów i podobnie myślących ludzi. Zawsze istnieje wiele możliwości nawiązywania kontaktów i współpracy przy projektach między współpracownikami i jest to rodzaj, który przychodzi naturalnie - nie ma potrzeby wymuszonego nawiązywania kontaktów ani niezręcznych podejść.


wiadomość sponsorowanaPoprawia twoje umiejętności

Coworking może również dać freelancerom możliwość aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności. Dzielenie się pomysłami, wraz z opcją odbijania myśli od tych, którzy chcą dać świeżą perspektywę, może z kolei prowadzić do czasami bardzo potrzebnego wzrostu pewności siebie.

Zwiększa aktywność społeczną

Oprócz możliwości współpracy, przestrzenie coworkingowe są świetnym sposobem na złagodzenie samotności, która czasami idzie w parze z freelancingiem. O ile praca w domu ma pewien urok, o tyle związana z nią izolacja społeczna może być szkodliwa dla dobrej pracy. Coworking oferuje wszystkie społeczne aspekty biura bez stresu związanego z poczuciem obowiązku interakcji z ludźmi, tak jak w tradycyjnym biurze. Wiele przestrzeni coworkingowych organizuje również imprezy towarzyskie i warsztaty, więc możliwość poznania innych freelancerów jest jeszcze łatwiejsza.

Przestrzeń coworkingowa Auditorium Mobilesuite

Łatwiejsze dla kieszeni i krótszy czas podróży

Dodajmy do tego oczywiście korzyści finansowe płynące z coworkingu w przeciwieństwie do wynajmowania własnego biura. Nie trzeba martwić się o rachunki za media lub zakup sprzętu, takiego jak kserokopiarki i drukarki, ponieważ wszystko to jest zwykle wliczone w cenę all-in-one. Jeśli freelancer spotyka się z klientami, wiele przestrzeni coworkingowych posiada również sale konferencyjne, które można zarezerwować. Co więcej, coworkerzy mogą wybrać przestrzeń coworkingową w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a tym samym ograniczyć koszty, czas i stres związany z dojazdami.

Łatwość dołączenia i konfiguracji w dowolnym miejscu

Wreszcie, dla freelancerów, którzy dużo podróżują lub chcą spróbować pracy za granicą, przestrzenie coworkingowe są doskonałym sposobem na natychmiastowe rozpoczęcie pracy w nowym mieście, zbudowanie sieci kontaktów i nawiązanie przyjaźni. W świecie, w którym wiele osób poszukuje teraz pracy mniej zależnej od lokalizacji i większej elastyczności, coworking jest innowacyjnym i postępowym sposobem na pomoc w tym zakresie.

Niektóre z najlepszych przestrzeni coworkingowych:

Mobilesuite - Berlin

Berlin od dawna jest kreatywnym ośrodkiem, ale obecnie jest także jednym z hotspotów europejskiej sceny start-upowej. W rezultacie w mieście powstało wiele przestrzeni coworkingowych, w tym ta przyjazna i zrelaksowana przestrzeń, która istnieje od 2011 roku w sercu Prenzlauer Berg w dawnym Berlinie Wschodnim.

High Chairs Mobilesuite Coworking SpaceLounge Mobilesuite Coworking SpaceTechHub

- Londyn

wiadomość sponsorowana


TechHub, mieszczący się w dwóch lokalizacjach w Londynie, z planami otwarcia trzeciej w tym roku, to przestrzeń coworkingowa zaprojektowana z myślą o osobach pracujących w branży technologicznej. Często odbywają się tu wydarzenia branżowe, warsztaty i imprezy towarzyskie, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce do rozwijania potencjalnej współpracy.

Grind - Nowy Jork

Grind to przestrzeń coworkingowa na zaproszenie w samym sercu Manhattanu. Członkowie są opisywani przez założyciela przestrzeni jako "wolni radykałowie", ludzie, którzy lubią pracować poza systemem i stale współpracują. Przestrzeń ta znajduje się w czołówce technologii coworkingowych z takimi funkcjami, jak automatyczne zameldowanie, gdy członek po prostu otworzy laptopa.

Więcej przestrzeni coworkingowych w Nowym Jorku można znaleźć tutaj.

Citizen Space - San Francisco

Zlokalizowana w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy SOMA, Citizen Space to przestrzeń coworkingowa, która rozwija się w oparciu o ideę otwartości i innowacji. Citizen Space jest domem dla wielu startupów, twórców stron internetowych i pisarzy, a także gospodarzem wielu wydarzeń związanych z rozwojem zawodowym, w tym spotkań startupów i imprez inauguracyjnych.

The Thinking Hut - Amsterdam

"The Thinking Hut to nowa i świeża kreatywna przestrzeń coworkingowa w Amsterdamie. Te 270 metrów kwadratowych, niegdyś wypełnionych końmi, zostało odnowionych, aby ponownie otworzyć drzwi do środowiska pracy opartego na współpracy, w którym różni ludzie (przedsiębiorcy, freelancerzy, zzp-erzy, projektanci, pisarze, twórcy stron internetowych, marketingowcy, menedżerowie kont i projektów, ...) mogą czuć się komfortowo pracując nad własnymi projektami, mając jednocześnie możliwość dzielenia się, angażowania i w istocie tworzenia razem z innymi".

Czy pracujesz w przestrzeni coworkingowej? Masz jakieś inne, którymi chciałbyś się podzielić?

-

*Jessie Brown jest berlińską freelancerką, która regularnie współpracuje z hungryhouse, wiodącą brytyjską platformą oferującą jedzenie na wynos w Londynie, Birmingham i Manchesterze.