loader
Drukarnia internetowa

Podstawy embossingu - różne matryce dla różnych efektów

Wszyscy uwielbiamy sposób, w jaki wytłoczenia na drukowanych elementach dodają tekstury i podkreślają miejsca, które zasługują na dodatkową uwagę. Zrozumienie podstaw tłoczenia i opcji, które są łatwo dostępne, pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie, aby wzmocnić swój projekt druku.

Podstawy tłoczenia 1: Wytłaczanie vs. Odbijanie

Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest określenie efektu, jaki chcemy osiągnąć za pomocą tej techniki. Chociaż większość z nas mówi o wytłaczaniu dla tekstury, istnieje również opcja wytłaczania. Czym się one różnią? Zasadniczo, element tłoczony jest uniesiony w stosunku do tła; element tłoczony jest zagłębiony w podłożu. Obydwa rodzaje tłoczenia mogą być stosowane w połączeniu z drukiem offsetowym i tłoczeniem folią, aby nadać Twojemu projektowi dodatkowy "pop".

Głębokość wytłoczenia (lub wytłoczenia) zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć oraz od grubości papieru. Należy to sprawdzić z drukarnią w ramach przygotowań do druku, aby upewnić się, że pożądany efekt może być osiągnięty na wybranym materiale. Znaczący efekt może być osiągnięty już przy wytłoczeniu 15 milimetrów. Większe wytłoczenia mogą być wykonane, ale mogą wymagać bardziej skomplikowanej matrycy. Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących tłoczenia, odwiedź Przewodnik Grafika po Tłoczeniu.

Podstawy embossingu 2: Rodzaje matryc

Porozmawiajmy więc o Twoich opcjach. Matryce mogą być od bardzo prostych do bardzo skomplikowanych i dadzą różne rezultaty. Dostępnych jest wiele opcji. Kilka z najbardziej powszechnych jest wymienionych poniżej.

    Jednopoziomowa - Jak sama nazwa wskazuje, ta matryca zmienia powierzchnię papieru na jednym poziomie (w górę lub w dół - w zależności od tego czy tłoczysz czy usuwasz tłoczenia). Ta technika jest odpowiednia dla dość prostych wzorów. Jest to najczęściej spotykany rodzaj embossingu, a matryce mogą być stosunkowo niedrogie. Jeśli zależy Ci na znacznej wysokości tłoczenia, powinieneś rozważyć użycie matrycy o ściętej krawędzi. Matryce z fazowaną krawędzią mają fazę na krawędziach obrazu, która pozwala na tłoczenie bez cięcia papieru. Wielopoziomowe matryce mają kilka różnych poziomów. Tworzą one dodatkową fakturę, a zróżnicowana głębokość dodatkowo uwydatnia obraz. W połączeniu z nadrukiem lub folią, wielopoziomowe matryce mogą sprawić, że obraz ożyje! Rzeźbione matryce są prawdopodobnie moimi ulubionymi. Oczywiście, mam drogi gust (tak mi powiedziano). Te matryce są zazwyczaj ręcznie obrabiane i wykonane z mosiądzu. Wytłaczają na wielu poziomach i zawierają krzywe, kąty i inne drobne szczegóły. Jednym z moich ulubionych przykładów jest promocja Domtar - Saddle Up with Lynx, gdzie drukowaliśmy offsetowo, użyliśmy rzeźbionego tłoczenia, a następnie flokowaliśmy wizerunek byka. Obraz jest nie tylko "rozmyty", ale można "poczuć" fałdy i fakturę jego skóry pod flokowaniem.

Embossing może być dostosowany do pożądanej estetyki projektu. Współpracuj z drukarnią, aby ustalić najlepszy (i najbardziej opłacalny) sposób osiągnięcia efektu, na który liczysz.

Tagi: Techniki wykończeniowe