loader
Poradniki i ciekawostki

8 wskazówek, jak zachować motywację jako freelancer

Ten artykuł został napisany przez Pawana Sahu.

Motywacja jest kluczem do każdej pracy, ale jest szczególnie ważna w przypadku pracy takiej jak freelancing.

wiadomość sponsorowanaNie trzeba dodawać, że wielką zaletą freelancingu jest to, że masz wyłączną władzę nad swoją pracą, co oznacza, że możesz pracować kiedykolwiek i gdziekolwiek chcesz. Może to jednak prowadzić do zwlekania i ostatecznie utraty nadziei w swoją pracę.

Wysoko płatne kariery freelancerów

Jeśli chodzi o freelancing, na szczycie znajdują się twórcy stron internetowych, graficy i osoby specjalizujące się w określonych dyscyplinach. Wraz z pojawieniem się nowych technologii i korzystaniem z telefonów komórkowych, zakres projektowania i rozwoju stron internetowych rozkwitł na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat, podobnie jak wyspecjalizowane nisze, takie jak branding, digital i UX.

Aby zostać wyspecjalizowanym freelancerem, masz kilka opcji: Możesz dołączyć do pełnego programu uniwersyteckiego lub uczyć się samodzielnie, korzystając z kursów online, takich jak Udemy (zaledwie 11-15 USD) lub innych. A jeśli chcesz po prostu podróżować i pracować, zobacz tutaj listę najlepszych ofert pracy w podróży.

Gdy już udoskonalisz swoje rzemiosło, upewnij się, że pozostajesz zmotywowany, postępując zgodnie z tymi 8 wskazówkami:

Jak utrzymać motywację jako freelancer


wiadomość sponsorowana1. Wyznacz cele

Podobnie jak w przypadku każdej innej pracy, wyznaczanie celów jest pierwszym krokiem do udanej i zmotywowanej pracy freelancera. Postępuj zgodnie z poniższą listą, aby uzyskać jasny obraz tego, jak to osiągnąć:

 • Sporządźlistę celów, które chcesz osiągnąć do końca tygodnia i podziel je nacodzienne, wykonalne zadania.
 • Nie nakładaj zbyt dużego obciążenia na jeden dzień, a także staraj się nie przenosić zadań z jednego dnia na kolejny.
 • Stwórz listę kontrolną, skreślanie rzeczy z listy po ich wykonaniu zdecydowanie daje szczęście i poczucie satysfakcji.

2. Stwórz rutynę

Brak pracy w biurze nie oznacza, że nie możesz mieć rutyny. Stwórz harmonogram;

 • Obudź się wcześnie, tak jak w normalnej pracy biurowej.
 • Jeśli nie jesteś poranną osobą i myślisz, że możesz pracować bardziej efektywnie w nocy, stwórz rutynę, która pasuje do twojego nocnego harmonogramu.

Odkryj, kiedy jesteś najbardziej kreatywny i zmaksymalizuj ten czas!

Zobacz tutaj najlepszą porę dnia na pracę projektanta.

3. Wyznacz miejsce do pracy

wiadomość sponsorowana


To zdecydowanie świetna rzecz, że nie musisz siedzieć w biurze przez 8 godzin, ale wyznaczenie miejsca w domu tylko do pracy jest naprawdę ważne. Zapobiega to bałaganowi i nie trzeba się ciągle przemieszczać z jakiegokolwiek powodu. Wyznaczając stałe miejsce do pracy, należy pamiętać o następujących kwestiach:

 • Postaraj się, aby miejsce to znajdowało się z dala od łóżka, w przeciwnym razie będziesz spać, gdy tylko poczujesz się zmęczony.
 • Trzymaj je blisko okna z dobrym przepływem powietrza. Oświetlony obszar i świeżo pachnący pokój mogą bardzo pomóc w generowaniu pomysłów i stabilizacji nastroju.
 • Trzymaj notatnik w swoim miejscu pracy i upewnij się, że jest on w łatwo dostępnym miejscu, abyś mógł natychmiast zanotować każdy pomysł.
 • Rośliny pomagają poprawić nastrój i zwiększyć kreatywność, podobnie jak niektóre pokarmy.

Zobacz tutaj Wskazówki dotyczące tworzenia inspirującego domowego biura freelancera

4. Nie zwlekaj

Powszechnym nawykiem wśród ludzi jest wykonywanie całej pracy w 11 godzinie, opóźniając ją do momentu, gdy zbliża się ostateczny termin. Wykonywanie jakiegokolwiek zadania na ostatnią chwilę nie tylko zabija kreatywność, ale także sprawia, że praca staje się ciężarem, co ostatecznie wywołuje nienawiść do niej.

 • Zacznij pracować nad swoim projektem, gdy tylko zostanie ci on przydzielony, aby zmniejszyć obciążenie dla twojego przyszłego ja.
 • Podążaj zaswoją pasją nie tylko w pracy, ale także dla zabawy. Poświęć trochę czasu ze swojego dnia lub tygodnia i udaj się do miejsc, które inspirują Cię do podążania za swoją pasją i utrzymują w niej zaangażowanie.

Pomaga to na nowo zakochać się w swojej pracy, a także generuje bardziej kreatywne pomysły niż wcześniej.

5. Pozostań skupiony

Telefony komórkowe są jednym z największych czynników rozpraszających uwagę współczesnych freelancerów. Podczas pracy należy wyciszyć telefon i sprawdzać go przez co najmniej 1-2 godziny. Wykonaj poniższe kroki, aby wypracować bardziej produktywną rutynę:

 • Trzymaj telefon z daleka.
 • Ustaw alarm na pulpicie lub innym urządzeniu, na którym pracujesz, aby przypomnieć ci o zrobieniu sobie przerwy po kilku godzinach. Zapobiegnie to również wyczerpaniu.
 • Rób maksymalnie 5 do 10 minut przerwy między pracą na herbatę/kawę/łazienkę. Dłuższa przerwa sprawi, że będziesz musiał przekonywać się do ponownego rozpoczęcia pracy, a także zajmie ci więcej czasu, aby odzyskać nastrój i ponownie zacząć pracować z pełną koncentracją.
 • Zmaksymalizuj swój czas w strefie.

6. Znajdź inspirację i udzielaj się społecznie

Jako freelancer często ograniczasz się do granic swojego domu, opuszczając go tylko w celu wykonania niezbędnych zadań, takich jak zakupy spożywcze itp. Odizolowanie się od świata nie tylko sprawia, że jesteś bardziej podatny na drażliwość i objawy depresji, ale także nie pozwala twojemu umysłowi na spokój, którego potrzebuje do prawidłowego myślenia. Dlatego:

 • Wyjdźi zobacz miejsca np. arcydzieła architektury, muzea, restauracje, plaże. Krótko mówiąc, wszystko, co dostarcza inspiracji.
 • Spotykaj sięz ludźmi, lepiej, jeśli spotykasz się z ludźmi o tym samym zawodzie, aby stymulować pomysły, a także daje więcej wspólnych tematów do rozmowy.

7. Dbaj o zdrowie

Może się to wydawać niepotrzebne, ale zdrowy umysł potrzebuje zdrowszego ciała. Jeśli jesteś zmęczony fizycznie, nie możesz pracować tak wydajnie, jak powinieneś.

 • Ćwicz, nawet lekki 20-30 minutowy trening wystarczy, aby się obudzić
 • Idź na spacer: Szybki spacer przez około 20 minut może odświeżyć nastrój i umysł.
 • Zdrowo się odżywiaj. Unikaj jedzenia zbyt dużej ilości fast foodów. Gotuj dla siebie i wykorzystuj wolny czas.

8. Pamiętaj, dlaczego podjąłeś się tej pracy

Freelancing może być przytłaczający, ale musisz przypomnieć sobie, dlaczego w ogóle podjąłeś się tej pracy. Oto kilka zalet freelancingu, jeśli o nich zapomniałeś:

 • Nie musisz nikomu podlegać. Jesteś swoim własnym szefem!
 • Możesz pracować z dowolnego miejsca na świecie, od domu po kawiarnię.
 • Masz większą swobodę wyboru projektu, nad którym chcesz pracować.
 • Jeśli obciążenie pracą stanie się zbyt duże, zawsze możesz podzielić ją na części i wykonać je w podzielone dni.

Stosowanie się do powyższych wskazówek może pomóc w utrzymaniu motywacji jako freelancer. Przypominaj sobie, że wybór freelancera był świetną decyzją, pamiętaj o wszystkich dotychczasowych osiągnięciach i pracuj ciężko. W końcu wszystko będzie tego warte.

Więcej wskazówek dla freelancerów

 • Pełny etat dla freelancera - przewodnik krok po kroku, jak zostać freelancerem
 • Kompletny przewodnik po tym, jak znaleźć nowych klientów
 • Jak uzyskać wyższe wynagrodzenie, pozycjonując się jako ekspert?
 • Jak sprzedawać swoje kreatywne pomysły: 3 niezawodne metody
 • Zobacz wszystkie artykuły o freelancingu

Czy masz jeszcze jakieś motywujące wskazówki do dodania?