loader
Drukarnia internetowa

Zwalczaj zmęczenie ekranem za pomocą papieru

W całym kraju żyją ludzie, których praca wymaga od nich codziennego wstawania i jeżdżenia do pracy. Tam pracowali przy biurku lub w boksie, ale współpracownicy zadawali im pytania, a oni wstawali, by napić się kawy, wziąć udział w spotkaniu lub wyjść na lunch. Teraz, dla wielu z tych samych ludzi, budzą się, idą do swojego biurka w domu i wpatrują się w komputer przez 8-10 godzin dziennie. Przerwy na kawę, które kiedyś rozciągały się na rozmowy ze współpracownikami w pokoju wypoczynkowym, teraz są szybkimi 60-sekundowymi biegami do kuchni, spotkania, podczas których siedziało się i rozmawiało twarzą w twarz, teraz są kolejnymi godzinami spędzonymi na ekranie, a czas, który spędzaliśmy jeżdżąc do i z pracy, wyparował, pozostawiając nam wolną rękę, by włączyć serial lub sprawdzić telefon. Zmęczenie ekranem to prosta nazwa dla skomplikowanego problemu - bez czynników rozpraszających w normalnym życiu, wielu z nas czuje się wyczerpanych w wyniku korzystania z ekranów.

Dlaczego zmęczenie ekranem jest takim problemem?

How Life Unfolds to kampania organizacji Paper & Packaging Board, która bada i dzieli się informacjami na temat wpływu używania papieru na nasze życie. Niedawno zakończono prace nad drugim dorocznym Raportem Produktywności w Miejscu Pracy, w którym badano wyzwania, przed jakimi stanęli pracownicy pracujący w domu w ciągu ostatnich miesięcy, odkąd wiele domów stało się domowymi biurami. W tym celu przeprowadzono ankietę wśród 2000 pracowników, pytając ich o ich pandemiczne nawyki pracy i obecny stan psychiczny. Liczby są przytłaczające: 73% z 2 000 ankietowanych pracowników zgłosiło, że ma do czynienia ze zmęczeniem ekranem. Najbardziej cierpią na tym milenialsi - 77% osób w wieku od 24 do 29 lat zgłasza cyfrowe przeciążenie, ale generacja Z nie jest na to odporna. Można by szybko założyć, że pokolenie Z nie odczuwa skutków tego zjawiska, ponieważ dorasta w coraz bardziej cyfrowym świecie, ale 53% osób w wieku od 18 do 23 lat zgłasza te same problemy, co Millennialsi. Zmęczenie ekranem rozprzestrzenia się, podobnie jak Covid-19. Im więcej łączymy się z Internetem, czy to w celach zawodowych, czy towarzyskich, tym większe prawdopodobieństwo, że pod koniec każdego dnia będziemy czuć się wypaleni.

Jak więc walczyć ze zmęczeniem ekranu?

Cóż, artykuł How Life Unfolds stwierdza, że "Chociaż komunikacja w miejscu pracy była cyfrowa dla wielu przed zamknięciem biura, e-mail, czat i wideokonferencje są teraz jedynymi metodami komunikacji, które pozostają dla większości pracowników zdalnych." Innymi słowy, chociaż komunikacja cyfrowa była z pewnością powszechna przed pandemią, inne opcje również były dostępne. Teraz... cóż, już nie tak bardzo. Oczywiście, świat nie może zatrzymać pracy online lub komunikacji cyfrowej, ale ograniczenie korzystania z urządzenia z powodów społecznych również nie jest rozwiązaniem. Twoje rozmowy online z przyjaciółmi i rodziną są ważne, a twoje zdrowie psychiczne będzie tylko cierpieć dalej, jeśli nie mówić z nimi w celu zwalczania cyfrowego zmęczenia. Najlepsze rozwiązanie jest w gruncie rzeczy dość proste - zwiększ zużycie papieru w godzinach pracy i w czasie wolnym. Zamiast czytać najnowszą propozycję lub dowód na komputerze, wydrukuj go i przejrzyj strony za pomocą długopisu i zakreślacza lub, zamiast zamykać laptopa i otwierać Netflixa pod koniec długiego dnia, otwórz książkę i spędź trochę czasu czytając. To może zająć kilka minut dłużej i może nie skończyć sezon Cake Wars w ten weekend, ale to lepiej dla oczu i wytrzymałość psychiczną w krótkim i długim okresie.

W artykule How Life Unfolds czytamy, że spośród 2000 ankietowanych pracowników ponad połowa sięgnęła po pióro i papier, by "uporządkować myśli, ustalić priorytety zadań lub po prostu bazgrolić, by rozładować stres". Według nich ci, którzy najdłużej pracują w domu, zaczęli modernizować swoje domowe biura, kupując długopisy (76%), notatniki (74%), karteczki samoprzylepne (74%), papier do drukarki (74%) i spinacze (73%). Czy jesteś tego świadomy czy nie, twoje ciało wie, co jest źródłem twojego stresu i wiele osób podświadomie zwraca się do tego, co zwalcza problem najbardziej efektywnie. W dalszej części artykułu czytamy, że "rosnąca zależność od papieru w zdalnym miejscu pracy ilustruje, jak analogowe narzędzia wspierają produktywność, zapewniając odpoczynek od ekranów i urządzeń cyfrowych." Zastanów się, jak możesz włączyć papier do swojej codziennej rutyny, a następnie wykorzystaj jego zalety. Często najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze: czytaj więcej, pisz więcej i wyłącz ekran. Przynajmniej na jakiś czas.

Aby przeczytać pełny raport How Life Unfolds, odwiedź ten link. A więcej na temat korzyści płynących z używania papieru znajdziesz na naszym blogu.

Tagi: Office Productivity & Organization Tips, Writing and Reading Advocates