loader
Poradniki i ciekawostki

Projektant w centrum uwagi: Elliot Jay Stocks

Designer In TheSpotlight (DITS) to cotygodniowa rubryka, którą zamieszczam w każdą niedzielę (lub częściej), aby pomóc poszczególnym osobom ze środowiska projektantów w rozpowszechnieniu ich nazwiska i edukacji całego środowiska. Jest to seria pytań, które zadają projektantowi o niego samego i jego pracę jako projektanta. Jeśli chciałbyś znaleźć się w nadchodzącym poście DITS, wypełnij formularz tutaj.

wiadomość sponsorowana



1. Proszę opowiedz nam więcej o sobie, swoim pochodzeniu, wykształceniu i o tym, czym się zajmujesz jako projektant.

Przez wiele lat myślałem, że zostanę ilustratorem, ponieważ większość dzieciństwa spędziłem na rysowaniu. Rysowałem i projektowałem różne rzeczy dla szkoły, takie jak plakaty na przedstawienia teatralne, broszury na wieczory otwarte i tym podobne. We wczesnej młodości bardzo zainteresowałem się komiksami, zacząłem pisać i rysować własne, które drukowałem i sprzedawałem szkolnym kolegom. Byłem prawie pewien, że będę kontynuował karierę rysownika komiksów, ale wtedy odkryłem muzykę. Założyłem własny zespół, a potem zająłem się sztuką cyfrową (bardzo późno, bo dopiero w 1999 r.) i zacząłem projektować okładki płyt. Wtedy zdałem sobie sprawę, że potrzebuję strony internetowej, a moje zainteresowanie tym medium zostało podsycone.

Poszedłem na uniwersytet i ukończyłem studia na kierunku Contemporary Media Practice, który był bardzo niejasny, ale pozwolił mi skupić się głównie na mediach cyfrowych. W tym czasie moja wiedza na temat projektowania stron internetowych była bliska zeru (w ogóle nie umiałem pisać w HTML-u), więc od razu skupiłem się na Flashu.

W trakcie studiów zacząłem robić strony internetowe dla zespołów przyjaciół, dzięki czemu dość szybko stworzyłem swoje portfolio. Kiedy skończyłem studia, miałem szczęście, bo dostałem pracę w EMI Records, które (jak sądzę) było zadowolone z mojego muzycznie zorientowanego portfolio.

2. Od jak dawna zajmujesz się projektowaniem i co sprawiło, że zostałeś artystą/projektantem?

Ups. Myślę, że już odpowiedziałem na to pytanie powyżej! Ale również: Zajmuję się projektowaniem "zawodowo" (tzn. od ukończenia studiów) od lata 2004 roku.

wiadomość sponsorowana



3. Gdzie pracujesz i jak wygląda Twoja codzienność?

Pracuję dla siebie i pracuję w domu, w sercu angielskiej wsi. Jeśli chodzi o rutynę, zaczynam pracę około 8.30-9.00, choć tak naprawdę "prawdziwą" pracę zaczynam dopiero o 10.00. Pierwszą godzinę spędzam na przeglądaniu poczty elektronicznej, kanałów RSS, Twittera, surfowaniu po sieci i poszukiwaniu informacji. Niedawno pisałem o tym, dlaczego wszyscy powinniśmy odpisywać na tę pierwszą godzinę. Uwaga redaktorów: Być może zainteresuje Cię również artykuł na temat najlepszej pory dnia na wykonywanie zadań projektanta.

4. W jaki sposób promowałeś się na początku swojej kariery projektanta i jak to się różni od tego, w jaki sposób promujesz się teraz?

Miałam to szczęście, że musiałam prowadzić bardzo mało działań marketingowych. W kwietniu 2007 r., kiedy udostępniłem swoją osobistą stronę, zgłosiłem ją do wielu galerii CSS, co wywołało efekt kuli śnieżnej w postaci pojawienia się na niej odnośników z wielu innych stron.

Kiedy w zeszłym roku zacząłem pisać do magazynów i przemawiać publicznie, musiałem się trochę natrudzić, żeby się tam dostać (dzwoniąc i wysyłając e-maile do magazynów takich jak .Net i prosząc o przemówienie na imprezach takich jak Oxford Geek Night. Obecnie mam to szczęście, że jestem zapraszany na imprezy i pisuję dla magazynów, a także nie musiałem jeszcze "szukać" pracy - wszyscy moi klienci przyszli do mnie pierwsi. Jestem za to bardzo wdzięczna i wiem, że nie będzie to trwało wiecznie!

5. Jakie są Twoje narzędzia pracy? Może to być sprzęt, oprogramowanie i narzędzia tradycyjne.

Od zeszłego tygodnia jestem dumnym posiadaczem nowego MacBooka Pro i 24-calowego ekranu LED Cinema Display, więc to jest mój sprzęt. Jeśli chodzi o oprogramowanie, do wszystkich prac projektowych używam (co nie jest zaskoczeniem) Photoshopa (w połączeniu z InDesignem do druku), a strony tworzę za pomocą TextMate. Inne aplikacje, których używam na co dzień, to Transmit do obsługi FTP, MAMP do lokalnego rozwoju, Things i iCal do zarządzania zadaniami, Scrivener do pisania tekstów oraz LittleSnapper do przechwytywania inspiracji projektowych.

wiadomość sponsorowana


6. Jak radzisz sobie z biznesową stroną projektowania, taką jak księgowość, fakturowanie i rachunkowość?

Mam księgowego, który zajmuje się papierkową robotą związaną z rozliczeniem podatkowym; ja tylko prowadzę rejestr moich zarobków i wydatków, który oddaję mu na koniec roku. Większość spraw "biznesowych", którymi muszę się zajmować (poza kontaktami z klientami), sprowadza się do rezerwowania (i zmiany kolejności) projektów w Things i iCal. Nigdy nie lekceważ czasu, jaki to zajmuje!

7. Skąd czerpiesz inspirację i jak jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w branży?

Staram się czerpać jak najwięcej inspiracji ze świata offline, ponieważ jestem głęboko przekonany, że czerpanie inspiracji tylko z jednego miejsca sprawi, że Twoje projekty staną się nieaktualne. Obecnie coraz więcej inspiracji czerpię z druku, ale odwiedzam też kilka stron z galeriami, by znaleźć inspirację dla stron internetowych. Na przykład Best Web Gallery i CSSBeauty.

8. Czy mógłbyś przeprowadzić nas przez typowy projekt od początku do końca?

Klient kontaktuje się ze mną i mówi, że jest zainteresowany współpracą; wysyłam mu maila zwrotnego ze szczegółami dotyczącymi mojej dostępności, dziennej stawki i ogólnego procesu; klient przekazuje mi nieco więcej informacji na temat projektu; wysyłam mu serię pytań, na które musi odpowiedzieć, abym mógł przygotować porządny brief; omawiamy i finalizujemy podejście, które zamierzamy przyjąć; tworzę makiety i otrzymuję informacje zwrotne (i modyfikuję je w razie potrzeby); tworzę projekty i otrzymuję informacje zwrotne (i modyfikuję je w razie potrzeby); następnie przekazuję pliki PSD i wstępny przewodnik stylistyczny, jeśli jest to projekt wyłącznie projektowy, lub zaczynam kodować stronę (i modyfikuję ją w razie potrzeby). Od czasu do czasu zlecam niektóre zadania programistyczne znajomym, jeśli chodzi o szczególnie ciężki kod back-endowy.

9. Jakie są Twoje 3 najlepsze strony internetowe / książki i dlaczego?

Ooh, to jest trudne! I Love Typography" zrobiło wielkie rzeczy dla promowania zainteresowania typografią i jest świetnym źródłem inspiracji. Są strony, które często odwiedzam (jak te, które opisałam powyżej), ale nie jestem pewna, czy są one moimi ulubionymi. Z punktu widzenia projektowania uwielbiam odwiedzać osobistą stronę Jasona Santa Marii ze względu na sposób, w jaki "reżyseruje" on każdy post. Chętnie też przeglądam wszystko, co stworzył Miguel Ripoll, który jest moim ulubionym projektantem. Aha, no i Tim van Damme wykonał ostatnio kilka wspaniałych prac, takich jak http://24ways.org.

10. Jakiej największej rady udzieliłbyś komuś, kto dopiero zaczyna?

Pracuj dla "człowieka", zanim zaczniesz pracować jako freelancer zaraz po ukończeniu uniwersytetu lub college'u.

Jacob:


Dziękuję Elliotowi za poświęcenie czasu na wypełnienie tego wywiadu: Jeśli chcesz zostać przedstawiony jako następny Projektant w Świetle Reflektorów, wypełnij ten formularz.