loader
Poradniki i ciekawostki

Kilka rzeczy, o których należy pamiętać przygotowując zdjęcia do druku na płótnie

W erze smartfonów oraz aparatów cyfrowych robienie zdjęć jeszcze nigdy nie było równie szybkie i łatwe. Dlatego też nie jest czymś dziwnym fakt, że ilości zdjęć, jakie wykonujemy, należy liczyć w setkach, jeżeli nie w tysiącach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie one mają taką samą jakość i nadają się do drukowania na płótnach.

Warto poświęcić czas niezbędny do wybrania tych zdjęć, które najlepiej się sprawdzą w roli wydruków na płótnie. Oferujemy swoja pomoc odnośnie do procesu wyboru najlepszych zdjęć do druku na płótnie. Co należy wsiąść pod uwagę podczas ich wybierania?

Upewnij się, że fotografia jest poprawnie przycięta

Źle wykadrowane zdjęcia są najczęstszą przyczyną kiepskiej jakości efektu finalnego.

Portret, na którym połowa twarzy została ucięta, na pewno na zawiśnie na ścianie w żadnym domu. Aby zapobiec takim przypadkom, trzeba pamiętać o wybieraniu takich zdjęć, które zawierają margines z tła. Tylko takie zdjęcia nadają się do wydruku na płótnie.

Jeżeli zdjęcie, które wybraliśmy, nie posiada jednak takich marginesów, nie oznacza to, że nie może zostać użyte. Wystarczy wybrać opcję „białe boki” podczas składania zamówienia w kreatorze. Dzięki temu zdjęcie zostanie wydrukowane na przedniej część obrazu a boczne krawędzie będą w kolorze białym co pozwoli na uzyskanie korzystnego efektu końcowego.

Dobierz właściwy format wydruku

Do każdego zdjęcia należy odrębnie wybrać poprawny format.

Istnieją dwa czynniki, które muszą być wzięte pod uwagę podczas procesu przygotowywania zdjęcia do druku na płótnie. Wielkość obrazu musi być dobrana tak, aby pasowała do ściany, na której będzie on wieszany. Należy również pamiętać o motywie przewodnim, który jest prezentowany przez zdjęcie. Każdy znaczący element fotografii musi być w pełni widoczny. Jeżeli nasz obraz ma przedstawiać dużą liczbę osób, to należy wybrać odpowiednio duży rozmiar. Inaczej ryzykujemy, że poszczególne osoby będą mało widoczne i praktycznie nierozpoznawalne.

Oprócz standardowych formatów zdjęć firma oferuje swoim klientom również możliwość swobodnego wybory wymiarów obrazu do wydruku. Przed podjęciem decyzji o rozmiarach obrazu trzeba rozważyć, w którym miejscu będzie on wisiał. Dzięki temu poznamy jaki rozmiar zajmie nasz obraz i jaki format będzie najlepszy, aby zapewnić maksymalną czytelność.

Wysyłka zdjęć do druku

Nie wybieraj zdjęć z niską rozdzielczością

Większa rozdzielczość jest równoznaczna z większą jakością obrazu. Oryginalna rozdzielczość to minimum poniżej, którego następuje utrata jakości. Zdjęcia z różnych serwisów społecznościowych nie nadają się do wydruku z uwagi na to, że zostają skompresowane.

Większa rozdzielczość gwarantuje lepszą jakość wydrukowanego zdjęcia

W miarę możliwości należy unikać zmniejszania zdjęć, gdy przesyłamy je drogą elektroniczną. Dzięki temu nie dojdzie do spadku rozdzielczości zdjęcia, co oznaczałoby praktyczne uniemożliwienie wykonania wysokiej jakości wydruku. W naszym kreatorze obrazów największy możliwy format zostaje automatycznie zaproponowany po wgraniu do niego zdjęcia. Dokonuje on analizy rozdzielczości fotografii i wybiera najlepszą opcję dla klienta.

Powiększ zdjęcie przed przesłaniem go do wydruku

W ten sposób możemy sprawdzić, czy zawiera ono jakieś niepożądane elementy, które po jego wydrukowaniu negatywnie wpłynęłyby na jakość obrazu. Najprościej jest zrobić to na komputerze, gdzie z łatwością znajdziemy wszelkiego rodzaju rozmycia oraz inne nie doskonałości.

Sukces w dużej mierze zależy od oświetlenia

Wszystkie kluczowe elementy obrazu muszą poprawnie oświetlone.

Podczas wybierania zdjęcia do druku na płótnie należy w miarę możliwości unikać takich zdjęć, które zostały wykonane pod światło. Mocno zacienione zdjęcia wyglądają mało profesjonalnie.

Podczas zapisywania zdjęć trzymaj się przestrzeni kolorystycznej RGB

Wykonywane zdjęcia są zapisywane w przestrzeni kolorystycznej RGB. W żadnym wypadku nie należy tego zmieniać. Przestrzeń ta umożliwia łatwiejszą kontrolę nad kolorami.

W naszej drukarni oprogramowanie oparte jest na sterownikach związanych z RGB. Dlatego zdjęcia zapisane w przestrzeni kolorystycznej CMYK będą skutkować gorszej jakości wynikami. Jedynie pliki RGB pozwolą nam osiągnąć najlepsze rezultaty.