loader
Poradniki i ciekawostki

Projektant w centrum uwagi: Jennifer Farley

Designer In The Spotlight (DITS) to cotygodniowa rubryka, którą zamieszczam w każdą niedzielę (lub częściej), aby pomóc konkretnym osobom ze środowiska projektantów w rozpowszechnieniu ich nazwiska oraz aby edukować całe środowisko. Jest to seria pytań, które zadają projektantowi o niego samego i jego pracę jako projektanta. Jeśli chciałbyś znaleźć się w nadchodzącym poście DITS, wypełnij formularz tutaj.

wiadomość sponsorowana1. Proszę opowiedz nam więcej o sobie, swoim pochodzeniu, wykształceniu i o tym, czym się zajmujesz jako projektant.

Witam, mieszkam w Irlandii i dzielę swój czas pomiędzy nauczanie na kursie projektowania i prowadzenie małej firmy zajmującej się projektowaniem stron internetowych i grafiki o nazwie Laughing Lion Design. Ukończyłam informatykę i fizykę oraz studia magisterskie na kierunku wzornictwo.

Kurs, który obecnie prowadzę, nazywa się Digital Design (projektowanie cyfrowe) i uczę na nim obsługi programów Photoshop, Illustrator, Flash i Dreamweaver. Jeśli chodzi o pracę projektową, wykonuję wiele stron internetowych i blogów opartych na wordpressie, projekty graficzne, prace 2D i zaczynam zajmować się ilustracją.

2. Od jak dawna zajmujesz się projektowaniem i co sprawiło, że zostałeś artystą/projektantem?

W branży projektowej pracuję od około 8 lat. Zaczynałem od projektowania stron internetowych, pracując nad stroną intranetową dla firmy, w której zajmowałem się informatyką. Nienawidziłem informatyki, ale zawsze byłem dobry/zainteresowany projektowaniem i fotografią, która była moim głównym hobby. W tym momencie używałem już Photoshopa w wersji 4, który dostałem od przyjaciela w celach, powiedzmy, ewaluacyjnych, a gdy odkryłem, że za używanie tego rodzaju narzędzi do projektowania można dostać pieniądze, otworzył się przede mną zupełnie nowy świat.

Po kilku latach pracy w kilku różnych firmach projektowych, dosłownie zaczynając od samego dołu (w tym jeden rok w Perth w Australii), wróciłem na Uniwersytet, aby uzyskać tytuł magistra w dziedzinie projektowania cyfrowego. Laughing Lion Design została oficjalnie założona jako firma w październiku 2006 roku.

3. Gdzie pracujesz i jak wygląda Twoja codzienna rutyna?

Kiedy uczę, jestem w Dublinie w klasie, a kiedy zajmuję się projektowaniem dla Laughing Lion Design, mam mały drewniany domek obok naszego domu, który służy mi za biuro.

4. W jaki sposób promowałaś się na początku swojej kariery projektowej i jak to się różniło od tego, w jaki sposób promujesz się teraz?

Przypuszczam, że głównym elementem marketingu było stworzenie strony internetowej, na której mogłam zaprezentować swoje prace. Poza tym to było tak naprawdę "słowo z ust" - mówienie wszystkim, których znałem, co robię.

Około 3 lata temu zaczęłam też prowadzić bloga i myślę, że to przyniosło mi wiele zainteresowania (jeśli nie biznesu). Słowo z ust jest nadal głównym sposobem pozyskiwania klientów.

5. Jakie są Twoje narzędzia pracy? Może to być sprzęt, oprogramowanie i narzędzia tradycyjne.

Komputer, skaner, tablet Wacom, Adobe Creative Suite, Corel Painter. Ołówek, długopis i papier Foolscap. Notatnik na pomysły.

6. Jak radzisz sobie z biznesową stroną projektowania, taką jak księgowość, fakturowanie i rachunkowość?

Bardzo źle!!!

Absolutnie nie znoszę tej części biznesu i mogę powiedzieć, że zdecydowanie straciłam pieniądze po drodze, nie "dbając o interesy".

Mam teraz księgowego i to bardzo mnie odstresowuje.

7. Skąd czerpiesz inspirację i jak jesteś na bieżąco z tym, co dzieje się w branży?

Inspiracje czerpię z internetu, książek, magazynów, broszur, kina, reklam w telewizji, wiat przystankowych, ulotek, plakatów, okładek płyt, muzyki.

8. Czy możesz nam opowiedzieć o typowym projekcie od początku do końca?

W tej chwili projektuję blog dla klienta, który ma już stronę internetową, więc najpierw poszedłem się z nim spotkać. Porozmawialiśmy o jego odbiorcach, celach bloga itp. Następnie dałem mu do wypełnienia krótki kwestionariusz na temat jego upodobań, preferencji, konkurencji.

Wykonuję kilka naprawdę wstępnych szkiców, a następnie odpalam Photoshopa i tworzę projekt. Wysyłam makietę klientowi, wprowadzam wszelkie wymagane zmiany, a następnie przekształcam ją w coś, z czym wordpress może współdziałać!

9. Jakie są Twoje 3 najlepsze strony internetowe/książki i dlaczego?

Książki
:The Art of Looking Sideways - Alan FletcherThe
Photoshop Channels Book - Scott Kelby (uwielbiam wszystkie książki Scotta Kelby'ego - jest świetnym nauczycielem)
New Vintage Type: Klasyczne czcionki dla ery cyfrowej" Steven Heller, Gail Anderson

Strony internetowe:
Freelance Switch

10. Jakiej największej rady udzieliłbyś osobie, która dopiero zaczyna?

Przy wykonywaniu prac projektowych należy korzystać z umowy i otrzymać przynajmniej 25% zaliczki.

Jacob:

Dziękuję Jennifer za poświęcenie czasu na wypełnienie tego wywiadu... Jeśli chcesz zostać przedstawiony jako następny Projektant w Świetle Reflektorów, wypełnij ten formularz.

wiadomość sponsorowana