loader
Poradniki i ciekawostki

5 Niezbędnych wizjonerów nowoczesnego projektowania graficznego

Ten artykuł został napisany przez Nicole Boyer.

Ponieważ jesteśmy dziś tak przyzwyczajeni do technologicznych aspektów projektowania graficznego, zapominamy, że cała taka praca zaczyna się od pomysłów - kreatywnych pomysłów - które istnieją od wieków i które przenikają nasz "krajobraz" od czasu wynalezienia prasy drukarskiej.

wiadomość sponsorowanaRzeczywiście, wielu włoskich grafików eksperymentowało z typografią, gdy tylko dostępna była prasa z ruchomą czcionką. Zaskoczeniem może być fakt, że pierwsza ruchoma prasa drukarska została opracowana w Chinach wXI wieku, 400 lat przed tym, jak Gutenberg zaprojektował jej odpowiednik dla Europy. Niemniej jednak, projektowanie graficzne jest z nami od wieków i tylko ciągła kreatywność w tej dziedzinie pozwala na nowsze, bardziej imponujące i zapadające w pamięć "obrazy", które zarówno odzwierciedlają, jak i wpływają na nasze kultury.

Lista projektantów graficznych, którzy wywarli na nas wpływ i którzy wnieśli znaczący wkład w swój talent, mogłaby wypełnić tom (wiele więcej w książce Graphic Icons). Niemniej jednak istnieje kilka takich osób, które miały znaczący wpływ na samą dziedzinę, które zasługują na szczególną uwagę.

Otl Aicher

Prawdopodobnie najbardziej znany ze swoich piktogramów/plakatów z okazji Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1992 roku, początki tego człowieka były przerażające.

Dorastając w nazistowskich Niemczech, był świadkiem egzekucji krewnych za ich udział w ruchu oporu; sam został aresztowany za odmowę dołączenia do Hitler Youth w 1937 roku i ostatecznie został powołany do wojska. Zdezerterował i ukrywał się w domu krewnego, dopóki ostatnie ślady nazizmu nie zostały pokonane. W 1946 roku rozpoczął studia rzeźbiarskie, a w 1953 roku otworzył własną szkołę projektowania. Od tego czasu zaangażował się w "branding" korporacyjny, ale jego najsłynniejszym wkładem były projekty figurek na Olimpiadę.

Na przykład amerykański Departament Transportu wykorzystał jego projekty i włączył je do swojego oznakowania, podobnie jak wiele innych krajów. Niektóre formy jego projektów stały się oznakowaniem akceptowanym na całym świecie (np. toalety, przejścia dla pieszych, metro itp.). Niestety, Archer został potrącony przez samochód w 1991 roku i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.


wiadomość sponsorowanaDavid Carson

Carson początkowo nie studiował sztuki. W rzeczywistości uzyskał dyplom z socjologii w San Diego State i został nauczycielem w szkole średniej, a także uznanym w kraju surferem. Zainteresował się projektowaniem graficznym, uczęszczając na 2-tygodniowy kurs grafiki i od tego momentu wiedział, że będzie to praca jego życia. Uczęszczał do College of Commercial Art w Oregonie i rozpoczął szybko rozwijającą się karierę. Został dyrektorem artystycznym magazynu skateboardingowego, gdzie udoskonalił wykorzystanie "brudnej" fotografii.

Następnie został rozchwytywanym projektantem okładek magazynów, ostatecznie trafiając do Ray Gun, magazynu skupiającego się na alternatywnym stylu życia i muzyce.

Po przeprowadzce do Nowego Jorku i otwarciu własnego studia, pozyskał takich klientów jak AT&T, Kodak, Sony, Toyota, Warner Brothers i MTV. W późniejszych latach osiadł w Południowej Karolinie, kontynuując swoją pracę projektową jako freelancer i prowadząc warsztaty na całym świecie.

Neville Brody

Ten urodzony w Londynie "buntownik" uczęszczał do London College of Printing i Homsey College of Art. Szczególnie w Homsey panowała atmosfera buntu i aktywizmu, a Brody nie był wyjątkiem. W rzeczywistości został kiedyś prawie wyrzucony za zaprojektowanie znaczka pocztowego, który był "brakiem szacunku" dla królowej (została umieszczona bokiem na znaczku).

Niemniej jednak była to era punk rocka, a Brody zaprojektował plakaty dla muzyków odwiedzających uczelnię. Stamtąd zaczął projektować okładki albumów i zyskał krajową sławę i uznanie w świecie projektowania graficznego.

wiadomość sponsorowana


Wkrótce objął stanowisko dyrektora artystycznego The Face Magazine. Dziś jest szefem wydziału sztuki i projektowania w Royal College of Art i ma własne studio projektowe z oddziałami w Paryżu, Berlinie i Barcelonie.

Jego najbardziej znaczącym wkładem było wykorzystanie typografii, zaprojektowanie nowej czcionki dla The London Times i konsultacje z Nike w zakresie projektów typograficznych dla ich sloganu "Just Do It".

Milton Glaser

Kto nie widział sloganu "I Love NY" z czerwonym sercem zastępującym słowo "miłość"? Ten projekt był kreatywnym "pomysłem" Miltona Glasera, jednego z najbardziej płodnych i znanych grafików na świecie.

Wykształcony w liceum sztuk wizualnych i performatywnych w Nowym Jorku, Glaser ostatecznie został stypendystą Fulbrighta na Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. Po powrocie do Nowego Jorku od razu zyskał sławę dzięki swoim plakatom i wydrukom - być może najbardziej znanym z nich jest profil Boba Dylana z tęczowymi włosami.

Jego projekt wystroju restauracji w World Trade Center i ciągłe konsultacje w zakresie projektowania dla dużych korporacji, takich jak Target, dopełniły gwiezdną karierę pełną nagród i uznania. Wiele prac Glasera jest na stałe prezentowanych w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i Instytucie Smithsona. Dziś Glaser jest uważana za ikonę kultury drugiej połowyXX wieku.

Stefan Sagmeister

Urodzony i wykształcony w Austrii, Sagmeister mieszka obecnie w Nowym Jorku, gdzie ma własną firmę Sagmeister and Walsh, Inc. i wykłada na kursach podyplomowych w School of Visual Arts. Swoją karierę rozpoczął w wieku 15 lat, projektując dla młodzieżowego magazynu Alphorn.

Chociaż ukończył Uniwersytet Sztuk Stosowanych w Wiedniu, Sagmeister był zachwycony otrzymaniem stypendium Fulbrighta na studia w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od tego czasu pozostał w tym mieście. Obecnie Sagmeister jest mocno zaangażowany w branding i pakowanie i pracował dla bardzo zróżnicowanych klientów - Rolling Stones, HBO, Time Warner i Muzeum Guggenheima, by wymienić tylko kilku.

Solowe pokazy sztuki odbywały się na całym świecie, a jego nazwisko i projekty stały się ikoną w świecie projektowania graficznego. Dziś ma dość uporządkowane życie zawodowe, jak na osobę tak kreatywną. Podzielił swój czas dokładnie na ćwiartki - 25% na cele społeczne, 25% na przemysł muzyczny, 25% na społeczność naukową i 25% na świat sztuki.

Co 7 lat Sagmeister bierze roczny urlop naukowy, podczas którego nie przyjmuje żadnej pracy i odnawia swoją kreatywną energię.

Więcej ikon projektowania graficznego

Ta lista 5 znaczących projektantów graficznych jest naprawdę niekompletna. Saul Bass, Paula Scher, Adrian Frutger, Michael Beirut, Chip Kidd i Armin Hofmann, by wymienić tylko kilku. Świat projektowania graficznego nadal produkuje kreatywny geniusz w niekończącej się podaży. Aby poznać więcej ikon, polecamy książkę "Ikony grafiki: Visonairies Who Shaped Modern Graphic Design" autorstwa Johna Clifforda.

-

wiadomość sponsorowana


Bio autora: Nazywam się Nicole Boyer. Poświęciłam swoje życie pisaniu i podróżowaniu. Obecnie pracuję jako redaktor w serwisie Assignment Mountain. Interesuję się projektowaniem graficznym i inspirują mnie ludzie, którzy są niezwykle oddani swojej pracy, tak jak ja.