loader
Poradniki i ciekawostki

Druk cyfrowy a tradycyjny druk offsetowy: Plusy i minusy

Każdy projekt jest inny. Kiedy przychodzi do podjęcia ostatecznej decyzji o wyborze procesu druku komercyjnego, projektanci muszą wziąć pod uwagę jakość i objętość, której pragną, a także swój budżet i terminy.

Dwie główne formy druku komercyjnego to druk cyfrowy i tradycyjny druk offsetowy, oba mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ ich zalety i wady w stosunku do tego, czego oczekujesz od swojego zadania drukowania i podejmij świadomą decyzję.

wiadomość sponsorowanaZalety i wady druku cyfrowego

PROS

Drukcyfrowy jest niezwykle szybki, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla drukarni kart identyfikacyjnych i projektów o napiętym terminie realizacji. Tradycyjny druk offsetowy ma znacznie wolniejszy czas realizacji ze względu na przygotowania, więc rozważ dokładnie swój termin przy wyborze rodzaju druku komercyjnego. Jeśli termin jest krótki i brakuje Ci czasu, najlepszym wyborem może być druk cyfrowy i zawsze wybieraj renomowanego usługodawcę, takiego jak Digital ID.

Kwestie budżetowe są niezwykle ważne przy wyborze sposobu drukowania projektu. Jeśli masz do czynienia z niskim nakładem, druk cyfrowy jest znacznie bardziej opłacalny niż tradycyjny druk offsetowy.

Jeśli potrzebujesz szybkiej realizacji krótkiego nakładu, powinieneś skorzystać z drukarki cyfrowej, aby dotrzymać terminu i utrzymać koszty na niskim poziomie.

Jedną z kluczowych zalet druku cyfrowego jest dokładność proofingu, na którą pozwala. Niezwykle szczegółowe próbki mogą być wykonane szybko i tanio, umożliwiając trzymanie w rękach próbki, która zostanie dokładnie odtworzona w ostatecznym nakładzie.

Kolejną zaletą druku cyfrowego jest łatwość dostosowywania tekstu, obrazów i kolorów w trakcie procesu drukowania, bez znaczącego spowalniania go. Jeśli potrzebujesz dostosować różne części nakładu, na przykład dla różnych kampanii marketingowych, prasy do druku zmiennych danych są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem pod względem szybkości i przystępności.


wiadomość sponsorowanaKONSEKWENCJE

Jakie są wady druku cyfrowego? Cóż, pomimo ciągłego doskonalenia drukarek cyfrowych, wciąż nie mogą one dorównać jakością kolorów i czystą elastycznością tradycyjnym drukarkom offsetowym, które oferują szerszy zakres opcji papieru, farb i wykończeń oraz wykorzystują Pantone Matching System i farby, aby zapewnić niezrównaną dokładność kolorów. Drukarki cyfrowe stosują czterokolorowy proces druku wykorzystujący proces dopasowania kolorów w celu symulacji kolorów, który nie może konkurować z tradycyjnymi drukarkami offsetowymi.

Kolejną słabością jest to, że farby do drukarek cyfrowych nie są w pełni wchłaniane przez papier, co oznacza, że w gotowej publikacji mogą pojawić się pęknięcia koloru w pobliżu krawędzi, które są zagięte. W przypadku tradycyjnego druku offsetowego nie ma tego problemu.

Należy również pamiętać, że tradycyjny druk offsetowy może być bardziej opłacalny niż druk cyfrowy przy większych nakład ach, ponieważ spada cena jednostkowa.

Biorąc pod uwagę najwyższą jakość tradycyjnego druku offsetowego, tradycyjna drukarnia offsetowa jest lepszym wyborem dla większych nakładów niż drukarnia cyfrowa.

Zalety i wady tradycyjnego druku offsetowego

wiadomość sponsorowana


PROS

Zalety tradycyjnego druku offsetowego są oczywiste. Jest to nadal najlepszy rodzaj druku dostępny dla grafików, szczególnie jeśli chodzi o jakość obrazu. Technologia rozwinęła się tak, że system computer-to-plate zapewnia najwyższą dokładność i jakość.

Jak już wcześniej wspomniano, tradycyjny druk offsetowy umożliwia większy wybór, jeśli chodzi o materiały do druku. Wiele projektów graficznych wymaga nietypowych rodzajów i rozmiarów papieru, specjalistycznych farb i wykończeń. Jeśli tak jest w przypadku Twojego projektu, powinieneś skorzystać z tradycyjnej drukarni offsetowej. Efekty specjalne, takie jak lakierowanie punktowe, są znacznie lepszej jakości, gdy są wykonywane w tradycyjnym druku offsetowym.

Połączenie Pantone Matching System i farb Pantone sprawia, że tradycyjny druk offsetowy jest najlepszym wyborem, gdy potrzebna jest pełna kontrola i dokładność kolorów. Proces czterokolorowy stosowany w druku cyfrowym po prostu nie może konkurować z tradycyjnymi drukarkami offsetowymi, więc jeśli liczy się kolor, wybierz tradycyjny druk offsetowy.

Jeśli projekt graficzny jest wysokonakładowy, tradycyjny druk offsetowy jest nie tylko bardziej opłacalny, ale może być szybszy. Wiele kosztów i czasu związanych z tradycyjnym drukiem offsetowym dotyczy przygotowania i ustawienia prasy. Jednak w przypadku dużych nakładów koszty jednostkowe ulegają drastycznej redukcji, ponieważ po zakończeniu przygotowania do druku dodatkowe egzemplarze są stosunkowo tanie.

KONSEKWENCJE

Jakie są wady tradycyjnego druku offsetowego? Personalizacja i dostosowywanie zadań w trakcie druku jest znacznie trudniejsze, ponieważ konieczne jest dostosowanie ustawień drukarki. Może to być dość czasochłonne, zwłaszcza w porównaniu z drukiem cyfrowym, który jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla prac wymagających dużej ilości personalizacji w krótkim czasie.

Druk tradycyjny jest również wolniejszy i bardziej kosztowny w przypadku mniejszych nakładów niż druk cyfrowy. Wynika to z czasu potrzebnego na przygotowanie tradycyjnej drukarki do pracy, co powoduje wzrost cen jednostkowych przy krótszych nakładach. Drukarki cyfrowe pozostają najlepszym wyborem dla szybkich i tanich zadań drukowania w krótkich seriach.

Podsumowanie

Wybór procesu drukowania komercyjnego będzie zależał od wymagań jakościowych i ilościowych, budżetu i harmonogramu. Przed zastosowaniem się do powyższych wskazówek i podjęciem ostatecznej decyzji, należy starannie spisać swoje wymagania. Pamiętaj, że drukarnie komercyjne są po to, aby pomagać, więc zawsze kontaktuj się z nimi w celu uzyskania dalszych porad dotyczących Twojego projektu.

Jakie są Twoje preferencje? Jak zwykle decydujesz o tym, której metody druku używasz?

-

Zdjęcia autorstwa Shutterstock & Inkjet Catridges.