Fotoprezenty – pomysły na pamiątkowy podarunek
Zapewne nie uszło waszej uwadze, z jaką...
Istnieje wiele etapów przetwarzania drewna w masę papierniczą, które można zaliczyć do procesu produkcji papieru, ale w tym artykule skupimy się na tym, w jaki sposób masa papiernicza zostaje przetworzona na papier.
Maszyna papiernicza ma zazwyczaj szerokość od 10 do 25 stóp i może mieć długość od połowy boiska piłkarskiego (50 jardów) do pełnej długości (100 jardów). Maszyna składa się z dwóch głównych części: części mokrej i suchej.
Etap 1: Mieszanka masy papierniczej i woda są rozprowadzane po tkaninie formującej, która przypomina sito o dużych oczkach, znajdujące się w przedniej części maszyny papierniczej, czyli w części mokrej.
Etap 2: W tym momencie masa papiernicza składa się w 99,5 % z wody i 0,5 % z masy papierniczej. Grawitacja, zasysanie oraz zmechanizowane wibracje sita szybko usuwają 20% wody, z której duża część jest ponownie wykorzystywana w papierni. W zakresie objętości i jakości przestrzegane są ścisłe wytyczne środowiskowe.
Krok 3: Następnym krokiem na mokrym końcu jest sekcja prasy, gdzie usuwana jest jeszcze większa ilość wody. Przy 60% zawartości wody, mieszanka jest przeciskana przez duże cylindry owinięte tkaniną, zwane filcami. To właśnie na tym etapie procesu produkcji papieru, produkt zaczyna nabierać gładkości i grubości.
Etap 4: Po przejściu przez filce, papier trafia do części suszącej. Tutaj przechodzi przez suszarki ogrzewane parą wodną, które pozostawiają produkt o zawartości wilgoci 2-6%.
Krok 5: Następnym przystankiem jest prasa formatowa; w tym momencie na obie strony arkusza nakładany jest roztwór skrobi. Jeśli kiedykolwiek używałeś krochmalu podczas prasowania ubrań, możesz sobie wyobrazić, co dzieje się z papierem. Roztwór skrobi zwiększa jego odporność na przenikanie wody i farby podczas procesu druku offsetowego. Ten etap procesu produkcji papieru daje mu również zdolność do przyjmowania tonerów i płynnych atramentów używanych w różnych rodzajach druku cyfrowego.
Etap 6: W trakcie tego procesu na formujący się wałek czekają duże, ciężkie cylindry zwane stosem kalendarzowym. Cylindry te wywierają nacisk na arkusz, aby uzyskać pożądaną gładkość i kaliber papieru. Nacisk na stos kalandra może być regulowany. Większy nacisk powoduje uzyskanie gładszego papieru o mniejszej grubości.
Krok 7: Na końcu maszyny, papier jest nawijany na dużą rolkę zwaną nawijarką. W miarę jak rolka papieru trafia do nawijarki, jest ona cięta na łatwe w obsłudze rolki. Istnieją dwa podstawowe rodzaje formatów zwojów; jeden to zwoje przeznaczone do pras zwojowych w maszynach arkuszowych, a drugi to zwoje przeznaczone do aplikacji arkuszowych, które są cięte i pakowane w kartony. Nawijarka oferuje możliwość dostosowania rozmiarów rolek sheeter, aby zmaksymalizować wydajność i ograniczyć odpady.
Krok 8: Każda gotowa rolka, karton lub płoza jest stemplowana numerem serii. Często określamy numer serii jako akt urodzenia produktu. Numer serii zawiera datę, godzinę, maszynę papierniczą oraz informację, z której części dużej roli pochodzi papier. Informacje te umożliwiają personelowi papierni zapoznanie się z nimi w celu rozwiązania problemów związanych z jakością, które mogą wystąpić na maszynie drukarskiej.
Pełna rolka papieru z nawijarki waży 30 ton, czyli półtorej ciężarówki papieru. Przetworzenie 60 000 funtów papieru z części mokrej na nawijarkę zajmuje około 45 minut.
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego procesu, odwiedź nasz dział informacyjny Domtar.
Designing for Print, autorstwa Mariny Joyce, zawiera wszystkie informacje potrzebne do...
Czytaj więcejKrótko bezpośredniego wyszukiwania dla "drukowanie" w Twojej okolicy, konkretnego produktu lub...
Czytaj więcejCo jest lepsze dla środowiska: papier z recyklingu czy certyfikowany papier z pierwszego...
Czytaj więcej