loader
Fotoobrazy

Zdjęcie do druku na płótnie - jak je przygotować?

W czasach współczesnych, dobie aparatów cyfrowych, lustrzanek, czy smartfonów, wykonujemy niezliczoną ilość zdjęć. Przed wydrukiem na płótnie, warto dokonać wstępnej selekcji zdjęć i wybrać te, które dadzą najlepszy efekt finalny. Wyjaśnimy, na czym polega odpowiednie przygotowanie fotografii do druku. Jakimi aspektami należy kierować się przy dokonaniu wyboru zdjęć do druku na płótnie.

Odpowiedni kadr

Idealne wykadrowanie zdjęcia jest fundamentem do uzyskania zadowalającego efektu i odpowiedniego przygotowania fotografii do druku.

Żadna osoba nie chciałaby, aby na jej ścianie był ukazany portret, gdzie twarz przedstawionej postaci była widoczna tylko do połowy. Każde zdjęcie, które jest przeznaczone do druku na płótnie powinno mieć tzw. "wolną przestrzeń", lub w innym wyrażeniu - margines tła.

Podczas, gdy wybrana przez nas fotografia nie posiada owego marginesu, możemy się zdecydować - dla korzystniejszego efektu - na pozostawienie białych boków obrazu, wówczas zdjęcie będzie wydrukowane na froncie - co oznacza, że przednia część obrazu i krawędzie boczne będą miały kolor płótna - białe (gdy zamawiamy, w kreatorze zaznaczamy opcję "białe boki").

Format przede wszystkim

Format fotografii powinien zostać dopasowany indywidualnie.

Gdy przygotowujemy zdjęcie do druku, musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki: obraz powinien być dopasowany do rozmiaru ściany oraz zastanowić się nad motywem, jaki ma przedstawiać fotografia. Musimy dopilnować, by wszystkie szczegółowe detale były duże i wyraźnie widoczne - odpowiednio widoczne.

Na przykład, obraz, który będzie wydrukowany w formacie 30x40 i będzie przedstawiał 120 osób - będzie niepraktyczny i mało wizualny, gdyż rozmiar pojedynczej twarzy będzie zbyt mała.

W ofercie zawiera standardowe formaty zdjęć i możliwość drukowania obrazów na dowolny wybrany przez klienta rozmiar. Zanim jednak wybierzemy wielkość obrazu, klient musi się zastanowić, gdzie będzie chciał go powiesić, aby był świadomy jaką powierzchnię ma zajmować. Zły wybór formatu skutkuje zarówno słabą czytelnością grafiki, a także ogólnym wizualnym odczuciem.

Fotografia do druku

Wysoka rozdzielczość to klucz

Należy unikać zmniejszania rozdzielczości lub kompresji zdjęć, postaraj się opierać na rozdzielczości oryginału - pobieraj fotografię z pamięci aparatu. Zdjęcia z portali społecznościowych typu Facebook, Instagram nie nadają się do druku.

Im wyższa rozdzielczość, tym lepszy będzie rezultat końcowy. Przesyłając zdjęcie przez WiFi, załącznik w wiadomości, mail lub też bluetooth, nigdy pod żadnym pozorem nie zmniejszajmy zdjęć, ponieważ redukcja rozdzielczości bezpowrotnie uniemożliwia lub też ogranicza wykonanie dobrej jakości wydruków. Nasz kreator obrazów po wgraniu zdjęcia od razu sprawdza je pod kątem rozdzielczości i wskazuje maksymalny możliwy format.

Odpowiednie oświetlenie kadru

Nie należy zapominać, czy zdjęcie jest dobrze oświetlone, czy żaden z istotnych fragmentów nie znajduje się w cieniu. Dobierajmy fotografie, gdzie twarze i szczegółowe elementy są dobrze oświetlone - jasne, wyraźne i z naturalnymi kolorami. Powinniśmy unikać fotografii mocno zacienionych, które są robione pod światło.Tym sposobem przygotowanie do druku będzie w pełni profesjonalne.

Zapisuj grafiki w przestrzeni kolorystycznej RGB

Wszystkie zdjęci, które wykonujemy aparatem cyfrowym bądź telefonem komórkowym są zapisywane w przestrzeni kolorystycznej RGB - nie należy tego zmieniać. Bazując na przestrzeni RGB łatwiej jest zapanować nad kolorami i łatwo obrabiać zdjęcia.

Nie należy zapisywać prac w przestrzeni kolorystycznej CMYK, ponieważ oprogramowanie w naszej drukarni bazuje na sterownikach opartych o RGB. Z tego powodu najlepsze rezultaty osiągamy poprze pracę na plikach RGB. Więcej...